Dane ERSPC zostały zebrane w każdym ośrodku badawczym i przeanalizowane przez komitet epidemiologiczny. Pierwszy szkic manuskryptu został napisany przez pierwszego autora, a wszyscy współautorzy wzięli udział w kilku zmianach oraz w decyzji o przekazaniu manuskryptu do publikacji. Nie było żadnych umów dotyczących poufności danych między sponsorami a autorami lub ich instytucjami. Wyniki
Jakość życia po leczeniu
Tabela 2. Tabela 2. Częstość nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji związanych z leczeniem raka prostaty w dwóch ośrodkach ERSPC. Przeprowadzono dwa szczegółowe badania dotyczące jakości życia po leczeniu raka gruczołu krokowego u mężczyzn uczestniczących w Rotterdamie i Szwecji.9,39 Przedoperacyjnie do 2% mężczyzn miało problem z utrzymaniem moczu, a 31 do 40% z nich było bezsilnych. W 18 do 52 miesięcy po leczeniu nietrzymanie było zgłaszane u 6 do 16% mężczyzn poddawanych radykalnej prostatektomii iu 3% osób poddawanych radioterapii (tabela 2). W 6 do 52 miesięcy po leczeniu, impotencja wśród mężczyzn, którzy byli silni przed operacją, odnotowano u 83 do 88% osób poddawanych radykalnej prostatektomii iu 42 do 66% osób poddawanych radioterapii. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni, u których rak prostaty został wykryty podczas badania przesiewowego, mieli mniej objawów zarówno przed zabiegiem, jak i po operacji, niż ci, których rak został wykryty klinicznie (Tabela S4 w Dodatku Uzupełniającym). Ta różnica może wynikać ze starzenia się z powodu późniejszej diagnozy w grupie nieekranowanej. Te dane ERSPC są zgodne z danymi pochodzącymi z dużej międzynarodowej kohorty (ryc. S7 w Dodatku uzupełniającym).
Podstawowy model corocznych badań przesiewowych
Tabela 3. Tabela 3. Wpływ różnych stanów zdrowia zi bez rocznego badania przesiewowego na raka prostaty w okresie życia 1000 mężczyzn w wieku od 55 do 69 lat. Tabela 4. Tabela 4. Przewidywane efekty skriningu raka prostaty, w porównaniu z brakiem badań przesiewowych, w różnym wieku w ciągu życia 1000 mężczyzn. Modelowaliśmy wpływ różnych stanów zdrowia zarówno pod względem obecności, jak i braku corocznych badań przesiewowych w ciągu życia 1000 mężczyzn w wieku od 55 do 69 lat (Tabela 3). Obliczono również liczbę lat życia i QALY uzyskanych lub utraconych w wyniku różnic między liczbą mężczyzn w każdym stanie zdrowia. Model przewidywał, że w sumie 73 lata życia zostanie uzyskane dzięki wprowadzeniu corocznych badań przesiewowych w tej grupie. Oczekuje się, że liczba przypadków raka prostaty zwiększy się z 112 przypadków do 157 przypadków (względny wzrost o 40%). Przewidywano, że liczba zgonów z powodu raka prostaty zmniejszy się z 31 do 22 (względny spadek o 28% po zaokrągleniu), a liczba mężczyzn otrzymujących opiekę paliatywną zmniejszy się z 40 do 26 (względna redukcja o 35%)
[podobne: rogowacenie przymieszkowe, bruss cennik, mustela stelaker ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: bruss cennik mustela stelaker rogowacenie przymieszkowe
Co z suplementami diety zalecanymi
[..] Odniesienie w tekscie do dieta w chorobach wątroby[…]
czy to możliwe, żeby włókniak zniknął?
[..] Cytowany fragment: Warszawa ginekolog[…]
z moim samopoczuciem po samym hormonie było kiepsko
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: dom starcow[…]
Moze i prawda ale lekarze mowia inaczej