loader
Zabiegi stomatologiczne

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Wiadomo, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu był u dentysty. Chodzimy nie tylko my, ale także nasze dzieci, rodzice, dziadkowie. Jest to bardzo ważny zawód, który dba o to, aby nasze zęby były zdrowe. Wiadomo, że ból zęba nie jest przyjemnym doświadczeniem. Zanim dostaniemy się do dentysty możemy brać tabletki przeciwbólowe, ale tez nie wolno przesadzać, więc trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, a podczas rejestracji powiedzieć o bólu. W takim przypadku, z pewnością zostaniemy przyjęci wcześniej.

W przypadku kobiet w ciąży, bardzo ważne jest, aby stomatologa poinformować o tym fakcie. Trzeba to zrobić nawet, jeśli brzuch jest widoczny. To bardzo i istotne, ponieważ w taki przypadku nie można wykonywać konkretnych badań.

Jeśli już wybieramy się do dentysty to zastanówmy się, jakie wypełnienie będzie nam odpowiadać. Oczywiście, lekarz nas o to zapyta, ale dobrze być wcześniej poinformowanym i co nieco wiedzieć.

Jakie wyróżniamy rodzaje wypełnień?

Nie wszyscy mają świadomość jak ogromny wpływ na rozwój próchnicy, wygląd itp. ma rodzaj wypełnienia w zębie. Ponieważ żyjemy w bardzo rozwiniętych technologicznie czasach, mamy do wyboru bardzo dużo materiałów.

Pamiętaj, że będąc w gabinecie dentystycznym powinieneś się zapytać, jaki rodzaj materiałów do wypełnień jest przez danego lekarza stosowany. Ponieważ każde wypełnienie jest inne i ma odmienne właściwości. Jednak wybór wypełnienia dla nas jest nieraz ograniczony, ponieważ wszystko zależy od stanu naszych zębów. Przejdźmy, więc do rodzajów wypełnień, jaki może wybrać lekarz lub my.

leczenie zębów

Amalgamaty

Jest to stop metalu, który został wymieszany z rtęcią. Jest to wypełnienie, którego najczęściej się używa. Unika się go jednak w przednich zębach, ponieważ ze względu na swoją srebrną barwę, mógłby być widoczny, co wyglądałoby nieestetycznie.

Ostatnimi czasy, wywiązywało się wiele kłótni na temat tego rodzaju wypełnień. Bardzo dużo osób twierdziło, że ten rodzaj wypełnienia jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ uwalnia się z niego rtęć.  Rzeczywiście dochodzi do tego, ale są to znikome ilości, które można jeszcze zmniejszyć poprzez wypolerowanie plomby przez lekarza.

Kompozyty

Są one materiałami kosmetycznymi. Bardzo łatwo je utwardzić formą światło- i chemoutwardzalną. Do polimeryzacji w gabinetach dentystycznych korzysta się z lampy polimeryzacyjnej.

Ten rodzaj wypełnienia, pozwala na nakładanie plomby warstwami. Dzięki temu, każda kolejna warstwa jest osobno modelowana i utwardzana.

Materiały glasjonomerowe

Są to materiały, które służą do wypełniania małych ubytków. Dzięki ich adhezji chemicznej do szkliwa oraz zębiny, są one bardzo dobrze umocowane.