Afryka stoi w obliczu najgorszej epidemii gruźlicy od czasu pojawienia się ery antybiotyków. Napędzana przez powszechną epidemię ludzkiego wirusa upośledzenia odporności (HIV) i powiązana z słabymi systemami opieki zdrowotnej, nieodpowiednimi laboratoriami i stanami sprzyjającymi przenoszeniu zakażenia, ta dewastująca sytuacja stale się pogarsza, pogłębiając się pojawieniem się lekoopornych szczepów gruźlicy. Szacowana częstość występowania gruźlicy na 100 000 ludności w krajach afrykańskich w latach 1990 i 2005. Dane pochodzą ze Światowej Organizacji Zdrowia. ND oznacza brak danych.
Afryka, domem dla 11% światowej populacji, ponosi 29% światowego obciążenia gruźlicą i 34% zgonów związanych z tą chorobą, a wyzwania związane z kontrolowaniem choroby w tym regionie nigdy nie były większe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że średnia częstość występowania gruźlicy w krajach afrykańskich wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1990-2005, z 149 do 343 na 100 000 ludności (patrz mapy) – ostry kontrast ze stabilnymi lub spadającymi wskaźnikami we wszystkich innych regiony w tym okresie. W 1990 r. Dwa kraje afrykańskie, Mali i Togo, miały częstość występowania większą niż 300 na 100 000; do 2005 r. 25 krajów osiągnęło ten poziom, a 8 z nich miało co najmniej dwukrotnie większą częstotliwość występowania.
Radiogram Wyświetlono gruźlicy u pacjenta z zakażeniem wirusem HIV. Bezprecedensowy wzrost epidemii gruźlicy w Afryce można przypisać kilku czynnikom, z których najważniejszym jest epidemia HIV. Chociaż HIV jest główną przyczyną śmierci w Afryce, gruźlica jest najczęstszym współistniejącym stanem u ludzi, którzy umierają na AIDS (patrz zdjęcie rentgenowskie). Badania z autopsji pokazują, że 30 do 40% dorosłych zakażonych wirusem HIV umiera na gruźlicę.2 Wśród dzieci zakażonych wirusem HIV gruźlica stanowi do jednej piątej wszystkich zgonów.3
Wraz ze wzrostem rozpowszechnienia się wirusa HIV w Afryce – co jest najbardziej uderzające w latach 90. – wraz z upośledzeniem komórkowej immunokompetencji populacji podatność na gruźlicę wzrosła dramatycznie. Przykładowo, południowoafrykańscy górnicy złota mieli jeden z najwyższych współczynników zachorowalności na gruźlicę na świecie, ale wskaźniki pozostawały stabilne w latach 1990-1999 wśród górników nie posiadających HIV, podczas gdy wskaźniki wśród górników z dodatnim wynikiem HIV wzrosły dziesięciokrotnie.
Związek między zakażeniem wirusem HIV a gruźlicą wynika z dwóch różnych procesów. W niektórych przypadkach populacje z utajoną gruźlicą nabywają infekcję HIV, co zwiększa 100-krotnie ryzyko reaktywacji gruźlicy. W innych przypadkach osoby z immunosupresją wywołaną wirusem HIV nabierają nowych zakażeń gruźliczą i są szczególnie narażone na ryzyko zachorowania na gruźlicę. Ten cykl infekcji i choroby jest wzmacniany przez interakcję między pacjentami z aktywną gruźlicą a tymi z zakażeniem HIV w klinikach, szpitalach i szerszej społeczności.
Zdolność afrykańskich systemów opieki zdrowotnej do reagowania na, zachorowania i powstrzymywania rosnącej liczby przypadków gruźlicy jest ograniczana przez ograniczenia finansowania, urządzeń, personelu, leków i zdolności laboratoryjnych. Chociaż awaryjny plan prezydenta na rzecz pomocy na rzecz walki z AIDS (PEPFAR) i światowego funduszu na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią przekazał duże sumy pieniędzy na pomoc w rozwiązaniu problemów zdrowotnych w Afryce, większość pieniędzy przeznaczono na HIV, z mniejszym naciskiem na gruźlicę.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wczesne rozpoznanie i leczenie gruźlicy, które ogranicza rozprzestrzenianie się choroby i zmniejsza liczbę zgonów
[przypisy: acyklowir cena, podwyższone pdw, vitamed bydgoszcz ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: acyklowir cena podwyższone pdw vitamed bydgoszcz
Jak masz bule takie jak ja to musze ci wspulczóc tylko
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: dobry psychoterapeuta warszawa[…]
Brednia brednię pogania